Egy ideje közelebb kerültem a látássérültek világához. Házi kísérletekkel is próbálok ráérezni, milyen lehet látás nélkül élni és boldogulni. A rendkívül tanulságos és sokszor katasztrofális eredményekkel járó próbálkozásaim napról-napra közelebb visznek ehhez a korántsem csak tragikus világhoz. Pörgetem a fejemben a hétköznapi szituációk vakként megélt verzióit, és próbálom megtalálni azokat a lehetőségeket, amik speciálisan a látássérültekre szabva gazdagíthatja a hétköznapokat.
Magam szórakoztatására megtanultam a Braille-ABC-t, bár tény, hogy a kitapintás terén még teljesen zöldfülű vagyok. A Braille-írás egyébként praktikussága mellett valahogy a látványával is lenyűgöz. Letisztult, elegáns, izgalmas felületnek tűnnek az apró dudorokkal ellátott tárgyak. Ha nyitott szemmel járunk, magunk is felfedezhetünk egy-két akadálymentesített eszközt környezetünkben. Még ha ezek közül sok teljesen elbaltázott koncepció mentén valósult meg (az egyik bank automatáinak gombjain például kitapintható a Braille-ABC, azonban mivel maga a gép érintő képernyős, a felirat az első gombnyomás után már értelmét veszti).
Forrás: Braille Bookstore
Íme két, fejlesztésre alkalmas, gusztusos eszköz.
A Danielle Pecora által tervezett Be-B labda segítségével könnyen sajátítható el a Braille-ABC, ráadásul játékos formában. Nem elhanyagolandó, hogy az esetleges kezdeti kudarc esetén kiválóan falhoz vágható az eszköz. Mielőtt valakiben felmerül a logikus aggály, a "tüskék" oldalán pöcök jelzi a betűk helyes olvasási irányát, ahogy a labdán található üregeknél is. A feladat amúgy egyszerű: párosítani kell az azonos betűket. Siker esetén pedig a szerkezet "kimondja" számunkra azt. A tüskék fenekén egyébként kitapinthatóak az ABC latin megfelelői is.
Forrás: The Funambulist
A különleges ABC elsajátításában Rebecca Kamala Roychoudhury méhecskéje, a The Braille Bee is segítségünkre lehet. Golyóscsapágyak (mindig vágytam rá, hogy ezt a szót leírhassam) és speciális belső karocskák segítségével írhatunk a táblára, illetve egy mágneses tollnak köszönhetően elő is hívhatjuk a betűket, amelyeket ezután le is tapogathatunk, vagyis visszaolvashatunk.
Forrás: Bournemouth University
KOMMENTEK