A gyereket érdekli a részecskegyorsítás? Még nem? Na majd most.
A Nagy Hadronütköztető (népszerű nevén az LHC, vagyis Large Hadron Collider) lényege, hogy egy kör alakú pályán gyorsítja fel a részecskéket a fénysebesség közelébe.
Az okos koponyák ezen részecskék megfigyelésével az alábbi, minden családot foglalkoztató kérdésekre keresik a választ:
- Sérül-e a népszerű Higgs-bozon elmélet, amely magyarázattal szolgálhat az elemi részecskék tömegére? Ha nem, hányféle Higgs-bozon van, és mekkorák a tömegeik?
- Továbbra is összhangban lesz a barionok még pontosabban mért tömege a részecskefizika standard modelljével?
- Léteznek-e a jelenleg ismert részecskéknek szuperszimmetrikus („SUSY”) partnerei?
- Miért van több anyag, mint antianyag?
- Léteznek-e extra dimenziók, ahogy a húrelmélet ihlette modellek jósolják, és „látjuk”-e őket?
- Milyen természetű az az anyag, amely a világegyetem tömegének 96%‑át alkotja, és a jelenlegi csillagászati megfigyelések számára elérhetetlenek (sötét anyag, sötét energia)?
- A gravitáció miért gyengébb nagyságrendekkel, mint a másik három alapvető kölcsönhatás?
Ha az utódnak alvásproblémái vannak, mert őt is pont ezek a kérdések gyötrik, mindenképp olvasson tovább! Ha nem, akkor csak élvezze a geek játék látványát.
Szóval nyilván akadt egy őrült liverpooli PhD hallgató, név szerint Nathan Readioff, akinek fixa ideájává vált a nagy hadronütköztető kicsinyített másának elkészítése. Az összesen 371 LEGO elemből összeállított szépség állítólag 10 perc alatt összerakható és még fizikus végzettség sem kell hozzá. Reméljük, Nathan agymenése egyszer a boltokban is elérhető lesz.
Addig is a srác szívesen osztja meg velünk az egyes részek LEGO összetevőit és összeszerelési úrmutatóját. Úgyhogy hajrá!
Forrás: LHC micro models
KOMMENTEK